חמש טעויות נפוצות בקבלת החלטות ואיך להמנע מהן

June 15, 2017

 

 

אני מומחית בקבלת החלטות! בעיקר כי אני מתמודדת עם המון כאלו (אמרנו כבר דור הY?)

כל שני וחמישי אני מתמודדת עם החלטה חדשה "הרת גורל". אז אספתי לכם כמה טעויות נפוצות שאני אישית עשיתי הרבה לפני שלמדתי והשכלתי. בכל חלק נתתי דוגמא אישית מחיי, כי מנסיון...  הכי קל ללמוד מטעויות של אחרים! ובשביל מה אני פה? :P

קליפ נוסטלגי מפתיע בסוף.. ;)

 

1. שואלים את כל העולם, וגם את אחותו

יש לי בחירה. קשה, קלה או בינונית, זה לא משנה- לרוב אנחנו נוטים לשאול את כ-ו-ל-ם. אמא, אבא, דודה, חבר, נהג מונית.. את מי לא? כל ההתנהלות הזו לא עוזרת בכלום, לרוב.. היא מבלבלת.

אז נכון שחשוב להתייעץ עם משפחה וחברים, ונכון שהדעות שלהם חשובות לנו יותר מדעות של אנשים זרים שאנחנו לא מכירים, אבל לפעמים כדאי לנו לעשות שניה "פוס משחק", לחשוב לעומק מהי הבחירה לגביה אנחנו מתלבטים, לאיזה תחום היא קשורה ואילו אנשים אני מכירה שבאמת מבינים ומתעסקים בתחום? אגב- אפילו אם מדובר באנשים שאני לא מכירה בכלל, ראיתי אותם באינטרנט וכדי לשאול לדעתם אני צריכה לשלוח אליהם מייל. אז שולחים מייל! ותתפלאו, יש גם כאלו שמגיבים לנו חזרה.. :)

 

דוגמא 1-  אני בחרתי ללכת להתעסק בנדל"ן (בקטע יזמי, לא בתור מתווכת) ובהתחלה שאלתי/שיתפתי את כולם. נתקלתי בהרבה תגובות שהגיעו מתוך בורות, אך ברגע שניתקתי את עצמי מתגובות אלו והלכתי לשאול את מי שבאמת מבין (למשל דוד שלי שמתעסק בנדל"ן) קיבלתי תשובות אחרות לגמרי, תשובות שבאמת עזרו לי לקבל את ההחלטה האם להירשם לקורס הנדל"ן ההוא או לא. בסוף נרשמתי, ואני מרוצה ושמחה שלא הקשבתי לכל הקולות האלו שאמרו לי

"זה תחום מסוכן" או "מה לך ולנדל"ן", ועכשיו מבפנים אני יודעת להגיד שאם לומדים, חוקרים ועובדים נכון- מדובר בשוק בטוח והכנסה כספית טובה.

 

דוגמא 2-  בעלי הלך ללמוד הנדסת מכונות באוניברסיטה ופרש אחרי חודש. כשהוא התייעץ לגבי זה, הוא לא שאל את האנשים הנכונים. הוא שאל משפחה וחברים.. הרי ברור שכולם יגידו "בטח, לך תלמד, אתה חכם", כי זה מה שכולם אומרים, בעיקר מי שקרוב אליך.. אבל אם הוא היה מחפש מראש מהנדסי מכונות ושואל אותם מה בדיוק הם עושים בעבודה ומסיק מזה האם התחום מעניין אותו בכלל, הוא היה מבין שלא ולא נרשם ללימודים מלכתחילה! 

הוא היה חוסך לעצמו את כאב הראש הזה (ללכת ללמוד, לשלם מלא כסף, לפרוש אחרי חודש ואז כל הבירוקרטיה של לבטל..) אם רק היה מחליט מראש לשאול את האנשים הנכונים, ולא את כל העולם (ואחותו.. :P)

 

2. בוחרים מהלב, שוכחים את המוח

אנחנו בוחרים על פי רגש. הכל. בלי לשים לב. בין אם בשביל לרצות משפחה/חברים ובין אם כי זה מה שיותר מושך אותנו, מלהיב אותנו. מה שלי עוזר- זה לעשות טבלה של "בעד ונגד" על הרעיון, ולהתייעץ עם אנשים משני צידי המתרס.

פירוט נוסף בסעיף השלישי (כולל לינק לפודקאסט מעלף באנגלית)

 

3. חד צדדיות בחשיבה שלנו

אתחיל בלהמליץ על פודקסט מדהים שנקרא "freakonomics" בייחוד על הפרק שנקרא "why is my life so hard?"

אפשר לדלג לדקה ה26, לקראת הסוף, ולשמוע את הטיפים- אבל אני ממליצה לשמוע את הכל. בכמה מילים, מדברים על כך שכולנו מאמינים שחיינו גרועים יותר משל אחרים. אחת ההצעות הפרקטיות בסוף הפודקאסט היא שכשיש לנו התלבטות לגבי עשייה של משהו, הרבה פעמים אנחנו "משוחדים", כבר יש לנו בראש את מה אנחנו רוצים לעשות ואנחנו מחפשים אישורים לכך, במקום לחפש "בעד" ו"נגד" כמו שצריך. הטיפ הוא להסתכל על הרעיון שבחרנו, לדמיין שנגיד בעוד שנה הוא יתרסק לרסיסים- ולחשוב במקום בדיעבד, לפני מעשה, למה הרעיון התרסק? מה יכל לגרום לו להיכשל?

דבר זה יכול לגרום לנו או לבחור ברעיון בכל מקרה, אבל ממקום הרבה יותר שקול, או בכלל להבין שהרעיון הזה לא מתאים, ולהמשיך הלאה לרעיון הבא 😊

 

דוגמא- פתחתי חנות אינטרנטית. הרי ברור שאני מאמינה בעצמי ובעסק וביכולות שלי, אבל ההחלטה לדמיין את

הכל נחרב ונהרס עזרה לי להבין שאני צריכה יחד עם כל ההתעסקות בחנות ובעסק שלי, לייצר הכנסות נוספות למקרה שלא ילך, וגם כדי שלא כל הלחץ יתנקז לתוך החנות שלי - כי בלחץ אני עובדת פחות טוב. לגבי החנות עצמה, מבחינת נראות למשל, בגלל שחשבתי על כשלון- נכנסתי להרבה חנויות אינטרנטיות אחרות וחשבתי לעצמי "מה מושך אותי בחנות זו?" או להיפך "למה אני בוחרת שלא לקנות בחנות זו?". כך הבחירות שלי היו יותר שקולות ומונעות מתוך מחשבות הגיוניות על כשלון, ולא סתם פסימיות של "אוף אני גרועה, כלום לא יצליח לי" או מהצד האופטימי "אני תותחית כולם יקנו ממני והכל יהיה קסום ונפלא". 

 

4. מה אחרים יגידו?

זהו סעיף שכולנו מכירים טוב מאוד.. מה אמא תגיד? מה הסבא הפרופסור שלי יגיד? מה בן זוגי יגיד? כמובן שחשוב להתחשב, ואני לא מאמינה בלעשות "דווקא", אבל אם יש לנו חלום..והתייעצנו ובחרנו והחלטנו ללכת על זה,

אולי במקום לחשוב "מה יגידו עלי?" או "יצחקו עלי", נחשוב על איך אני יכולה להציג את הרעיון הזה בצורה טובה יותר למשפחה, איפה נקודות ההשקה שיכולות לשמח את משפחתי אפילו שאולי בחרתי במשהו שקצת לא לרוחם.

 

דוגמא- פרשתי מהתואר ובחרתי להיות מעצבת ואמנית. אני באה ממשפחה "מרובת תארים", והיה לי קשה בהתחלה לספר שפרשתי. ברגע שהחלטתי להיות גאה בעצמי, להאמין בעשייה שלי ובדרך שלי, נהיה לי הרבה יותר קל לדבר על זה עם המשפחה המורחבת (סבים, דודים) וגם להתלהב ממה שאני עושה. התלהבות היא דבר מדבק- ולכן יצא שאפילו שאני "הכבשה השחורה" שפרשה מהתואר, כולם מאמינים בי ומצפים שאצליח. אין דרך לתאר כמה שזה מרגש לדעת שאפילו אם בחרתי בדרך טיפה שונה, ברגע שהצגתי את עצמי נכון, קיבלתי תמיכה ואהבה מהמשפחה!

 

5. בחירה בלב "שבור"

אחרי שעברנו את כל השלבים ובחרנו, הבעיה הכי גדולה היא לבחור בלב "שבור" כלומר ההיפך מ"בלב שלם".

קיבלנו החלטה אחרי ייעוץ ומחקר, אבל אם אנחנו עדיין קצת ברגשות שליליים כלפי ההחלטה שלנו, הסיכויים שנצליח ונתקדם עם ההחלטה הזו יורדים משמעותית! אנחנו צריכים ללכת עד הסוף עם ההחלטה ולעשות באמת את ה100%, אחרת, למה בכלל בחרנו בהחלטה הזו?

 

דוגמא- בחרתי לפני זמן מה ללכת להיות שכירה למשך כמה חודשים. הסיבה הייתה כדי לייצר הכנסה קבועה למשך כמה חודשים שהיו קצת לחוצים. אבל לא הייתי שלמה עם ההחלטה.. מה שקרה בסוף זה שהרגשתי שאני לא מסוגלת יותר ופרשתי. יצאתי עם טעם מר, כי נכנסתי למשהו שלא רציתי ובסוף גם "לא החזקתי" בו. אם הייתי מחליטה מראש שאני נכנסת, נותנת את ה100% ושלמה לגמרי עם מה שבחרתי לעשות, גם אם הייתי מסיימת בול לאחר אותם כמה חודשים, הייתי יוצאת עם תחושה קצת יותר נעימה בלב, ולא הייתי מרגישה שבזבזתי את הזמן שלי.

 

אז מה בעצם אמרתי? במשפט וחצי לשונאי החפירות-

אנחנו צריכים לדעת עם מי להתייעץ, להסתכל בצורה שקולה על הבחירות שלנו ולראות "בעד ונגד",

לחשוב מה יקרה אם ניכשל ואיך נתמודד עם זה מראש, לא לתת ל"מה אחרים יגידו?"

להשפיע עלינו כל כך, וכשכבר בחרנו מה לעשות- ללכת עם זה עד הסוף ולהאמין בעצמנו!

 

ולסיום הנה שיר של בריטני שקצת מזכיר לי איך הרגשתי הרבה שנים, עד שהחלטתי ליישם את חמשת העקרונות שפירטתי מעלה :)

 

 

 

בריטני ואני לוקחות יחד צ'אנסים בחיים ;)

יאללה,

פיס אנד לאב

 

שלכם,

אורי

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

תגיות

Please reload

קטגוריות

Please reload

© 2018 by Ori Lea Kliper 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now