מדריך: איך לסדר את הבית פעם אחת ולתמיד

June 27, 2017

 

 

 

סידור הבית זה אחד הדבר שרבים מאיתנו סולדים ממנו. למי יש כוח לנקות, לסדר ולמיין, ועוד על בסיס שבועי? חלקנו השלמנו עם המצב, ומבינים שנועדנו לחיות "חיי בלאגן", וחלקנו מנסים שוב ושוב לסדר, אבל מרגישים מתוסכלים - יום וחצי אחרי שסידרנו, הכל מתבלגן בחזרה.. אז הנה אני פה כדי ללמד אתכם איך לסדר את הבית פעם אחת ולתמיד!

 

מה זה אומר בכלל "פעם אחת ולתמיד"?

זה אומר שאם תשקיעו יום אחד, כמה שעות (או כמה ימים, תלוי בזמינות שלכם ובאופי הבלאגן שלכם) בסידור יסודי כמו שאשתף אתכם.. לא תצטרכו יותר לסדר אף פעם! לא מאמינים לי? נסו בעצמכם.. ;)

 

 

שלב ראשון:

הכנה נפשית.

בשביל לעשות סדר אמיתי, אחת ולתמיד, עלינו להיפטר מהרבה דברים. בשלבים הבאים אפרט כיצד אנו נפטרים מדברים, אבל לפני שנגיע לחלק ההוא- חשוב לנו להבין ולהכין את עצמנו נפשית למאורע. מדובר באירוע של ממש, יום שלם או לפחות כמה שעות שמפנים מראש בלו"ז, ולכן צריך גם הכנה נפשית. צריך להבין שהסדר הזה הוא עבורנו וחשוב לנו להשקיע בו כמו שצריך גם אם זה אומר ללמוד לשחרר.

 

שלב שני:

השאלון.

אני מצרפת פה באהבה גדולה שאלון שהרכבתי עבור הלקוחות של, בתקופה שבה סידרתי ארונות.

מטרת השאלון: לגרום למי שמסייע לכם, אבל יותר חשוב לגרום לכם להבין למה בכלל אתם רוצים לסדר? מה חשוב לכם? מה אתם רוצים לחוות בעקבות הסדר? יש לענות על השאלון לפחות כמה ימים לפני יום הסדר הגדול שקבעתם..

למה? כדי שתתנו לתשובות שלכם לחלחל. שתפנימו. ככה תגיעו ליום הסדר הגדול מוכנים נפשית ופיזית.

השאלון: 

*מה הם החוזקות של הבית שלי? ומה הם החוזקות של החדר שלי? (לדוגמא- גדול, יפה, מואר)

*מה הם החולשות של הבית שלי? ומה הם החולשות של החדר שלי? (לדוגמא- עמוס, מבולגן, צבעים שלא אוהב/ת..)

*מה הפריט שאני הכי הכי אוהב/ת בבית? (קטן או גדול ככל שיהיה)

*למה חשוב לי לסדר את הבית?

*מה אני מצפה להשיג מסידור הבית? פרטו ככל האפשר!

*אם הייתי יכולה לגור בבית החלומות.. איך הייתי מדמיינת אותו? קחו אותי לסיור בבית הזה (לדוגמא- פותחת את הדלת לבית מלא באור, ספה מפנקת קוראת לי ולידה ספרים שאני יכולה לקרוא, שירותים עם ריח טוב ומראה יפה, פרחים צבעוניים מונחים בפינת האוכל החמימה והנעימה...)

*מה החלום הכי גדול שלך? (עם או בלי קשר לסדר, מה שעולה לכם לראש!)

*ולסיכום- מה אני מוכנ/ה לעשות כדי שהבית יהיה מסודר?

 

 

שלב שלישי:

יום הסדר הגדול!

עליכם להתלבש יפה ליום המאורע ממש כאילו מדובר באירוע של ממש. אם תתנו  כבוד לסידור הבית ולחפצים שלכם בכלל.. יהיה הרבה יותר כיף וקל לסדר! את הפלאפונים דאגו לכבות, וודאו מראש שיש לכם לפחות כמה שעות פנויות.

 

ועכשיו לתכלס, איך מתחילים?

את הסדר נעשה לפי קטגוריות ולא לפי חדרים כמו שהתרגלנו. למה? כי יש לנו מלא מכל דבר והכל מפוזר בכל מקום.. כשמסדרים לפי קטגוריות אפשר לראות באמת כמה חפצים יש לנו ולהחליט מה להשאיר ומה לזרוק.

 

מתחילים בקטגוריה הקלה ועוברים לקשה. בד"כ הכי קל להתחיל מבגדים (+נעליים+תיקים) אחר כך לעבור לספרים, מוצרי הגיינה וכו.. ובסוף את החלק הכי קשה: פרטים אישיים ומזכרות.

התחלנו בקטגוריה א' - בגדים: עושים ערימה על המיטה או הרצפה של כל הבגדים שיש לנו בבית (גם באוטו, גם בכביסה, גם בתיק) כל בגד או פריט שנרים ונסתכל עליו נשאל את עצמנו את השאלה "האם זה מעורר לי שמחה בלב?"

אם ענינו "כן", שמים בערימה בצד, אם ענינו "לא" - לשקית זבל. לא משאירים דברים כי קיבלנו אותם מתנה מחבר, לא משאירים דברים כי אולי יום אחד נלבש.. משאירים רק מה שמעורר לנו שמחה בלב! נשמע פשוט, לא? הבעיה היא שאנחנו נותנים לשטויות להסיח את דעתנו.. ולכן אם אתם עושים סדר משפחתי, חשוב מאוד- לא להראות למשפחה מה בחרתם לזרוק! זה סתם יוצר בלאגן ;) את הבגדים שבחרנו לזרוק ממליצה לתרום לויצו המקומי או לאגודה אחרת, ככה תרגישו

שהבגדים הולכים למטרה טובה. יש גם חנויות יד שנייה שמקבלות את הבגדים שלכם, במידה והם נמכרים אתם מקבלים אחוזים מהמכירה.. 

 

אגב, חשוב מאוד, כל בגד שבחרתם לזרוק, להגיד לו "תודה שביצעת את תפקידך". לא לזרוק בצער, לא לזרוק ב"איכס איזה בגד מכוער" - אנחנו רוצים להקיף את עצמנו ברגשות חיוביים, לשדר אנרגיה טובה כלפי החפצים והבית כדי שבאמת נעבור את התהליך כמו שצריך. אחרי שסיימנו עם קטגוריה אחת, עוברים לבאה. לא לפני שהחזרנו הכל לארון. 

שיטות קיפול מומלצות כאן. אגב, היא משתמשת ב"מכשיר" כזה.. כמובן שאפשר גם בלי! תתפלאו לראות כמה מקום נוצר לכם בארון.. אולי אפילו תוכלו להכניס אליו א"כ כל מיני חפצים אחרים שמיינתם (ספרים, אלקטרוניקה, תיקים, נעליים...)

 

חשוב- אחרי שסיימנו לזרוק מקטגוריה מסוימת, חשוב גם להחליט איפה "נאכלס" את המוצרים שבחרנו להשאיר. עלינו לבחור מקום אחד עבור הפריטים (אין דבר כזה יותר שמוצרי הקוסמטיקה מסתובבים בכל הבית!)

 

שלב רביעי:

סיימנו! חוגגים עם שמפניה! הפכנו את הבית ל"צימר" :P

ועכשיו הוא מוקף רק בדברים שמחממים את ליבנו עכשיו הטריק..

למה בעצם אמרתי שלא נצטרך לסדר יותר את הבית?

א. כנראה שנשארנו עם רבע מהדברים שהיו לנו בבית, אז כמובן שיותר קל להשאיר את הבית מסודר כשיש פחות חפצים.

ב. למדנו מהתהליך איך להשאיר בבית רק את מה שאנחנו אוהבים וכך נמשיך גם בעתיד.

ג. לכל דבר יש את המקום שלו! מעתה כשחוזרים הביתה, יקח לנו בדיוק 2 דקות להחזיר הכל למקום וכך לא נצטרך לסדר יותר אף פעם! ברגע שלכל דבר יש את המקום שלו, כבר לא נזרוק את הכפכפים באוויר כשנכנס הבייתה, כי יש לנו ארגז עבורם! כבר לא נזרוק את התיק מאחורי הדלת, כי יש לנו מתלה עבורו! כבר לא נזרוק את הדואר והמכתבים לערימה אינסופית - כי בדואר מטפלים במיידית או זורקים ישר את מה שלא צריך! ובמעט שבחרנו להשאיר - יש לנו כלי ייעודי עבורו!

 

בעצם אנו למדים מהתהליך הזה (של ה"בום וגמרנו") לכבד את החפצים שלנו, לכבד את הבית שלנו, להתנהל טוב ביום יום וכך לשמור על הסדר..

 

בקיצור.. רצינו לסדר את הבית ועל הדרך גם סידרנו לעצמנו קצת את החיים :P

 

והנה כמה סרטונים שצילמתי תוך כדי סידור הבית שלי.. כי דוגמא אישית היא המקור הכי טוב D:

1. תחילת סידור הבית, סרטון בלייב.

2. ספיד מושיין נחמד שמראה כמה בגדים באמת יש לנו! אימלה! הר של בגדים!

3. סרטון של הבית המסודר כולל טיפים מגניבים.

 

יאללה,

PEACE AND LOVE

 

שלכם,

אורי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

תגיות

Please reload

קטגוריות

Please reload

© 2018 by Ori Lea Kliper 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now